Kdo by nemiloval bublinky. ŠUMIVÉ VÍNO hravě svede nejen chuťové pohárky či partnera, ale i parádní večer s přáteli a oslavy po celém světě.
Kdo by nemiloval bublinky. ŠUMIVÉ VÍNO hravě svede nejen chuťové pohárky či partnera, ale i parádní večer s přáteli a oslavy po celém světě. S každou skleničkou na něj roste ještě větší chuť. Proto se vyplatí investovat do kvalitní lahvinky, ať vás ráno nebolí hlava.
Tip: Šumivá vína rozlišujeme podle původu. U nás jim říkáme sekty, ve Španělsku si vychutnáváme exkluzivní cavu, v Itálii se unášíme na vlně prosecca či lambrusca a ve Francii propadáme luxusnímu šampaňskému či crémantu.
Jak se vyrábí šumivé víno?
Šumivé víno se vyrábí dvěma způsoby – kvašením vína v lahvi a kvašením v tanku. Začátek postupu je stejný. Hned po sklizni se hrozny šetrně lisují, aby šťáva z nich byla čirá. Pak se nechají klasicky fermentovat v sudech, aby vzniklo tzv. tiché víno.
Potom se smíchají různé odrůdy – tím dostaneme to nejvyváženější cuveé – a začíná druhá fermentace.
1) Kvašení vína v lahvi - Méthode Champenoise
Jedná se o tradiční metodu pro výrobu šumivých vín v oblasti Champagne. Postup výroby je velmi náročný jak časově, tak i finančně. Druhotná fermentace probíhá v láhvi, kam se přidá tirážní likér (směs bílého vína s cukrem a kvasinkovou kulturou). Vzniklý CO2 pak promění tiché víno ve víno šumivé. Víno zraje minimálně 9 měsíců (prémioví výrobci ho nechávají uležet i dva tři roky). Kvasinky se rozkládají a obohacují víno o specifickou chuť i vůni.
Mrtvé kvasinky se z lahví nedají jen tak odfiltrovat, takže se musí průběžně setřást do hrdla lahve. Potom se odstřelí a láhev znovu doplní tím sladkým tirážním likérem. Až teď se sekt definitivně uzavře korkem. Voilà, božské šampaňské je na světě.
2) Kvašení vína v tanku - Metoda Charmat
Levnější metoda, která umožňuje vyprodukovat daleko větší objem vína. I proto je tento postup rozšířenější. Od tradičního postupu se liší tím, že druhotné kvašení probíhá v nerezových ocelových tancích. Výroba trvá pouze několik týdnů.
Jaký je rozdíl mezi šumivým a perlivým vínem?
Bublinky šumivého vína se tvoří přirozenou cestou. U perlivého se často dodávají dosycením a mají nižší obsah oxidu uhličitého. Nejznámější perlivá vína pochází z Itálie – lambrusco nebo prosecco frizzante.
Jaký je rozdíl mezi prosecco a frizzante?
Podle tlaku v lahvi může být prosecco šumivé (spumante) nebo perlivé (frizzante). Spumante se vyznačuje jemným, dlouhotrvajícím perlením a poznáte ho podle typické korkové zátky. Frizzante má nejčastěji šroubový uzávěr.
Jak správně podávat šumivé víno?
Vychlazené! Jednoduchá mladší šumivá vína podáváme při teplotě okolo 6 – 7°C. Ta ročníková včetně ikonického champagne okolo 9 °C.
Po nalití do sklenky se víno ohřeje přibližně o 2 °C. Proto každé šumivé víno podáváme v tzv. chladiči na víno. Naplníme ho ledem a vodou s trochou soli, která podpoří chlazení.
Jak správně skladovat šumivé víno?
Ideální jsou sklepy se stálou teplotou okolo 10–16 °C a vlhkostí vzduchu 60–70 %. Vyšší vlhkost vínu neškodí, ale zvyšuje výskyt plísní i rizika poškození etiket. Platí, že čím teplejší je místo skladování, tím rychleji víno zraje (protože i chemické reakce probíhají rychleji).
Jak správně otevřít šumivé víno?
Vystřelení zátky s polovinou obsahu je bez debat skvělá show, která z vás jistojistě udělá hvězdu oslavy. Prozradíme vám ale i pár tipů, jak šampaňské otevřít soustředěně a stylově zároveň, ať si vychutnáte každou kapku.
Jak pustit bubliny do světa:
Nejdřív uvolníme agrafu (to je ten drátek na korku) tak, abychom ji snadno přetáhli přes hrdlo lahve. Ale pozor, nesundáváme! Korek i s agrafou uchopíme pevně, láhev nakloníme do zhruba 45˚, pomalu s ní otáčíme a korek vytahujeme. Na zdraví!
Jak správně pít šumivé víno?
Každý ho pije rád, ale ne každý ho pil správně. Naštěstí jen doteď :)
Jak nalít šumivé víno?
Jakmile je korek z láhve venku, naléváme. Není čas ztrácet čas, obzvlášť u šumivého vína. Ideálně ho naléváme do nakloněné skleničky, po skle – tak nejlépe zachováme jeho perlení.
Do čeho nalít šumivé víno?
Uznáváme, to může být trochu oříšek. Bublinky většinou naléváme do úzkého protáhlého skla, tzv. “flétny”. Většina kvalitních producentů se dnes už ale nebojí sáhnout i po klasické skleničce na bílé víno. Pokud si nebudete s výběrem jistí, moc rádi vám poradíme.
Jak uchovat otevřený sekt?
Zůstala vám nedopitá láhev šampáňa? Zachraňte ho pomocí tlakové zátky, tzv. “champagne stopper”. Při správném použití udrží bublinky až 3 dny.
Zobrazit více