Duménil
 
Duménil

Duménil leží ve vinařské oblasti Champagne.

Místní archivy dokládají první zmínky o existenci rodiny Duménil již za vlády Ludvíka XIV. Od této doby se datují počátky dlouhé historie, kdy rodina Duménil započala obdělávat půdu a  současně i vinice v oblasti Champagne. Společnost byla založena v roce 1874 panem Elie a Cécile Duménil v malebné vesničce Chigny-les-Roses v srdci Montagne de Reims.

Dnes řídí podnik vnučka zakladatelů Frédérique Poret-Rebeyrolle spolu se svým manželem panem Hughem Poretem. Oba z rodin vinařů tak navazují na autetičnost místního terroir a propojují tradici s moderními přístupy, které byly vždy silným vodítkem pro rodinu DuménilVinařský dům se nachází 15km jižně od Reméše, kde vlastní rodina 8 ha vlastních vinic. Všechny vinice klasifikovány jako Premier Cru jsou rozděleny na 45 parcel kolem 3 vesniček Chigny-les-Roses, Ludes a Rilly-la-Montagne - Premier Cru terroir. V tomto úžasném a privilegovaném mikroregionu dozrávají na jílovo-křídovém podloží tři tradiční odrůdy pro výrobu champagne: Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier. Rozmanitost Assemblages (mísení vína), tak umožňuje vytvořit unikátní vína jako Blanc de Blanc (pouze ze Chardonnay) nebo Blanc de Noir (pouze z modrých hroznů). V nabídce také naleznete Rosé, ale také ročníkové Champagne nebo Millésimes.

Duménil je členem prestižního klubu Tresors, kde platí mimořádně přísná pravidla z hlediska kvality a filosofie.

www.champagne-dumenil.com 

 

  • Champagne 

Jedinečné šumivé víno, které nese název po oblasti v které se vyrábí.

Oblast Champagne se nachází na východě Francie, v blízkosti Belgie a Luxemburska. V roce 1927
byly hranice právně vymezené a byly rozdělené do pěti vinařských okresů - Aube, Côte de Blancs, Côte de Sézanne, Montagne de Reims a Vallée de la Marne.

V celé oblasti Champagne se pěstuje víno na ploše 33500 hektarů. Tato oblast je nechladnější ze všech vinařských oblastí ve Francii a je domovem šumivých vín. Šumivá vína se vyrábí hlavně bílá a růžová. Champagne představuje 8% celosvětové produce šumivých vín. V oblasti Champagne se vyrábí i malé množství tichých vín (jako je AOC Coteaux Champenois). 

Oblast Champagne je samostatnou Appellation d´Origine Contrôlée. V této oblasti jsou vysazené tři důležité odrůdy - Chardonnay, Pinot noir, Pinot Meunier. Nejvíce vysazeného Pinot noir se nachází v lokalitě Aube a daří se mu i v Montagne de Reims. V regionu Vallée de la Marne je dominantní odrůdou Pinot Meunier. Oblast Côte des Blancs je věnovaná odrůdě Chardonnay.

Kroky výroby šampaňského metodou champenoise (tradiční metoda):
assemblage (asambláž) - míchání základního vína (základní víno - tiché víno vyráběné z hroznů s vyšší koncentrací kyselin, vysokou cukernatostí a bez nadměrné koncentrace taninu)
tirage (tiráž) -  základní cuveé se smíchává s tirážním likérem (tirážní likér - směs vína, cukru a kvasinek)
plnění do lahví a uzavírání speciálním (korkovým) uzávěrem
remuage (remuáž) - esenciální krok tradiční metody, míchání a ztřesení kvasných kalů
dégorgement (degorzáš) - oddělení kvasného kalu od vína
dosage (dosáž) - přídání expedičního likéru (expediční likér-směs vína a cukru), uzavření korkovou zátkou 

 

 

Vinařství Filiberk
novinka
Rodinné butikovo-garážové vinařství s jasnou filosofií je dokladem toho, že i bez špičkové technologie, takřka...
17.02.2019
Festival Vína Liberec #4
novinka
4. ročník Festivalu Vína Liberec se uskuteční v Kulturním centru 101010 ve Vratislavicích 31. srpna 2019 od ...
17.02.2019
SVATOMARTINSKÁ, MLADÁ VÍNA A BEAUJOLAIS 2018
novinka
I letos jsme si pro Vás v DECANTÉ připravili nabídku SVATOMARTINSKÝCH, MLADÝCH VÍN A BEAUJOLAIS NOUVEAU. V pro...
26.09.2018