Duménil
 
Duménil

Duménil leží ve vinařské oblasti Champagne.

Místní archivy dokládají první zmínky o existenci rodiny Duménil již za vlády Ludvíka XIV. Od této doby se datují počátky dlouhé historie, kdy rodina Duménil započala obdělávat půdu a  současně i vinice v oblasti Champagne. Společnost byla založena v roce 1874 panem Elie a Cécile Duménil v malebné vesničce Chigny-les-Roses v srdci Montagne de Reims.

Dnes řídí podnik vnučka zakladatelů Frédérique Poret-Rebeyrolle spolu se svým manželem panem Hughem Poretem. Oba z rodin vinařů tak navazují na autetičnost místního terroir a propojují tradici s moderními přístupy, které byly vždy silným vodítkem pro rodinu DuménilVinařský dům se nachází 15km jižně od Reméše, kde vlastní rodina 8 ha vlastních vinic. Všechny vinice klasifikovány jako Premier Cru jsou rozděleny na 45 parcel kolem 3 vesniček Chigny-les-Roses, Ludes a Rilly-la-Montagne - Premier Cru terroir. V tomto úžasném a privilegovaném mikroregionu dozrávají na jílovo-křídovém podloží tři tradiční odrůdy pro výrobu champagne: Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier. Rozmanitost Assemblages (mísení vína), tak umožňuje vytvořit unikátní vína jako Blanc de Blanc (pouze ze Chardonnay) nebo Blanc de Noir (pouze z modrých hroznů). V nabídce také naleznete Rosé, ale také ročníkové Champagne nebo Millésimes.

Duménil je členem prestižního klubu Tresors, kde platí mimořádně přísná pravidla z hlediska kvality a filosofie.

www.champagne-dumenil.com 

 

  • Champagne 

Jedinečné šumivé víno, které nese název po oblasti v které se vyrábí.

Oblast Champagne se nachází na východě Francie, v blízkosti Belgie a Luxemburska. V roce 1927
byly hranice právně vymezené a byly rozdělené do pěti vinařských okresů - Aube, Côte de Blancs, Côte de Sézanne, Montagne de Reims a Vallée de la Marne.

V celé oblasti Champagne se pěstuje víno na ploše 33500 hektarů. Tato oblast je nechladnější ze všech vinařských oblastí ve Francii a je domovem šumivých vín. Šumivá vína se vyrábí hlavně bílá a růžová. Champagne představuje 8% celosvětové produce šumivých vín. V oblasti Champagne se vyrábí i malé množství tichých vín (jako je AOC Coteaux Champenois). 

Oblast Champagne je samostatnou Appellation d´Origine Contrôlée. V této oblasti jsou vysazené tři důležité odrůdy - Chardonnay, Pinot noir, Pinot Meunier. Nejvíce vysazeného Pinot noir se nachází v lokalitě Aube a daří se mu i v Montagne de Reims. V regionu Vallée de la Marne je dominantní odrůdou Pinot Meunier. Oblast Côte des Blancs je věnovaná odrůdě Chardonnay.

Kroky výroby šampaňského metodou champenoise (tradiční metoda):
assemblage (asambláž) - míchání základního vína (základní víno - tiché víno vyráběné z hroznů s vyšší koncentrací kyselin, vysokou cukernatostí a bez nadměrné koncentrace taninu)
tirage (tiráž) -  základní cuveé se smíchává s tirážním likérem (tirážní likér - směs vína, cukru a kvasinek)
plnění do lahví a uzavírání speciálním (korkovým) uzávěrem
remuage (remuáž) - esenciální krok tradiční metody, míchání a ztřesení kvasných kalů
dégorgement (degorzáš) - oddělení kvasného kalu od vína
dosage (dosáž) - přídání expedičního likéru (expediční likér-směs vína a cukru), uzavření korkovou zátkou 

 

 

DÁRKOVÉ POUKAZY
novinka
Bojíš se, že netrefíš ten správný dárek? Věnuj dárkový poukaz od DECANTÉ.
28.11.2017
DÁRKOVÉ OBALY
novinka
Aby byl Váš vinný dárek dokonalý, je potřeba vybrat slušivý dárkový obal. V Decanté nabízíme luxusní papírové...
28.11.2017
Feudi Salentini
novinka
Feudi Salentini se nachází v Leporanu, jedné z nejkrásnějších oblastí Salenta.
20.11.2017