Clos Troteligotte
 
Clos Troteligotte

Vinařství Clos Troteligotte se nachází ve vinařské oblasti Cahors.

Emmanuel Rybinski je bezesporu nejpokrokovějším vinařem v oblasti Cahors a je součástí nastupující mladé generace. Vinice o celkové ploše 12 ha se nacházejí na náhorní plošině, kde je podloží převážně jílovito-vápencové, bohaté na železo. Tato červená půda a její komponenty mají na svědomí úžasně jemná, ale zároveň rafinovaná a složitá vína, plná minerálů. Velká redukce hroznů a přirozený postup bez přísad a pesticidů byl v roce 2013 odměněn Certifikátem DEMETER o biodynamickém zemědělství. Vína kvasí a jsou vinifikována převážně v betonových nádržích, kde jsou po roce lahvována a jako poměrně mladá uváděna na trh. Každé z Emmanuelových vín je fascinováno svým Terroirem a je výrazem jedinečného charakteru vinice, který ukazuje různou úroveň koncentrace železa v půdě.

www.clostroteligotte.com

  • Cahors

Cahors je francouzské město v departementu Lot nacházející se v regionu Midi-Pyreneés, které proslavilo především víno sytě rudé barvy zvané francouzsky „Carte noire", známé již od dob středověku. Jedná se o velmi tmavou odrůdu červeného vína s názvem Malbec, proto název černé.

V minulosti se o červeném vínu z oblasti okolo Cahors říkalo, že se jedná o nejslavnější víno z Francie, neboť tato výborná vína se zde lisovala už od ranného středověku. Velmi si je oblíbil král František I., který jim dával přednost před bordeauxskými víny a pilo se například na svatbě Jidřicha Plantageneta s Eleonorou Akvitánskou. Toto víno miloval i papež Jan XXII., ruský car Petr Veliký či spisovatel Ernest Hemingway. V současné době se objevuje především na stolech nejlepších francouzských hotelů.

Díky letním vedrům a specifické půdě mají vína z Cahors sklony k plnosti, ovšem na rozdíl od vín z Bordeaux jsou více zemitější. Vinohrady této oblasti dnes patří ke starým a osvědčeným. Poloha vinic pod 300 m n. m. na svazích řeky Lot nechává ihned po ránu koupat révu ve slunci a poskytuje ideální podmínky pro růst i zrání odrůdy Malbec i dalších vín. Vinohrady v reginou Cahors obsadily i hlavní část planiny nad velkými meandry řeky Lot od Duravelu po Mercués. Hlinitá půda s obsahem vápence se starými třetihorními naplaveninami uloženými na kamenitý, místy vystupující, podklad je pokryta oblázky dávné řeky. Půdu v údolí tvoří hlavně červená hlína s výraznou příměsí vápencových kamenů. Kamenitá jílovitá půda se zase vyskytuje na svazích a vše dohromady dodává vínům stálou strukturu a eleganci. V oblasti převažují především keře révy z odrůdy Malbec, dále se vyskytují i jiné původní odrůdy jako Merlot, Tanat, Braucol a několik historických, jinde méně používaných odrůd. Vinohrady byly v oblasti obnoveny v letech 1965-75 novými keři, jejichž hrozny jsou pečlivě protrhávány po odkvětu, listy jsou částečně odstraněny, aby bylo co nejlépe zajištěno dozrávání optimálního množství vína. Réva se raduje z ideálního oslunění, větry se nad krajinou točí celý rok a lehký vánek mírní nástup horkých jarních dnů i letních veder. Tím umožňuje hroznům skvěle vyzrát. Mikroklima se vyznačuje velkými změnami teploty během dne, jak slunce postupně osluní různé části svahů hlubokého údolí.

Vína z Cahors, která se honosí apelačním označením AOC, musí obsahovat hrozny odrůdy  Malbec alespoň ze 70 %. Tato odrůda má na rozdíl od většiny červených odrůd barvivo i v dužině bobulí, ne jen ve slupce. Víno z tohoto regionu je vynikající kvality, přitom ne unifikované a každý rok stejné. Umožní každému hledat, srovnávat a poznávat nuance jak mezi odrůdami navzájem, tak i mezi ročníky stejného vinohradu a vinaře. Vína z regionu Cahors jsou oblíbená zvláště u lidí, kteří rádi objevují nové chutě a neočekávají stále stejné víno bez ohledu na původ. Víno temné barvy s vůní tmavých plodů, lékořice, taninu a různých koření si můžete s námi vychutnat i vy!

BAZAR VÍN 11.5.2019
novinka
Nastupují nové ročníky a částečná obměna sortimentu si vyžaduje velkou jarní čistku ve skladu!
28.04.2019
Novinky z Německa
novinka
Německá vína jsou známa především díky odrůdě Riesling, která má pravděpodobně původ v povodí řeky Rýn....
28.03.2019
Vinařství Petr Kočařík
novinka
Vinař Petr Kočařík tvoří seriózní a sofistikovaná vína s velkým potenciálem zrání.
27.02.2019