Winzerhof Stift
 
Winzerhof Stift

Winzerhof Stift se nachází v Rakousku ve vinařské oblasti Weinviertel.

 V okolí města Röschitz obdělává rodina Stift asi 8 ha vlastních terroirových vinic se zaměřením především
na odrůdu Veltlínské zelené (55 %) a Ryzlink rýnský (20 %). Hospodaří na nejlepších viničních tratích Galgenberg, Reipersberg a Mühlberg ležících na jihovýchodním svahu podhůří Manhartsberg. Pěstují ještě i Sauvignon Blanc, Chardonnay, Muškát žlutý, Modrý Portugal, Cabernet Sauvignon a Zweigelt. Díky  pozoruhodným geologickým podmínkám je zdejší klima přímo ideální pro pěstování zejména Veltlínského zeleného. Slunečné, teplé dny a chladné noci mocně extrahují cukry a sprašové podloží vínům dodává výraznou mineralitu. Röschitz je kotevní bod pro milovníky bílých vín a Vinařství Stift je jedním s předních výrobců i v rámci celého Weinviertel DAC. Jejich vína každoročně získávají ocenění jak v Rakousku, tak v zahraničí.

www.winzerhof-stift.com

Weinviertel

Weinviertel, největší a nejproduktivnější vinařská oblast v zemi, zaujmá celou severovýchodní část Dolních Rakous. Zde je obhospodařována přibližně jedna třetina celkové viniční plochy v Rakousku a jednotlivé vinařské obce, jako například Retz, dosahují samy podobného objemu výroby jako celé Wachau. Přesto měla tato oblast, pokud jde o kvalitu vín, po dlouhá desetiletí rozporuplnou pověst. Příčina nebyla v žádném případě v tom, že by oblasti chyběl potenciál, nýbrž v tom, že se zde vinaři - snad i v důsledku někdejší okrajové polohy v blízkosti 'železné opony' - příliš dlouho omezovali na to, že zásobovali velké vinné sklepy a sklepy sektů v zemi základními víny.

Weinviertel leží v hraniční oblasti panonské klimatické zóny, a proto se těší těm nejlepším podmnkám pro vinařství. Najdeme tady silné sprašové vrstvy, které jsou vhodné pro Veltlínské zelené, ale mapy půd zobrazují krom toho vápenaté a křemičité půdy, jíly, písky a formace z prahornin. Je tomu tak například ve Wachau, což má za následek, že také burgundské odrůdy, Tramín, a dokonce i ryzlinky v určitých polohách zdomácněly. Obě vinařská střediska této oblasti jsou v Retzu na západě a ve Falkensteinu na severovýchodě, v někdejších dobách se jednalo o dva samostatné regiony. Třebaže ve Weinviertelu převládá v zásadě bílé víno, existují přesto na hranici s Českou republikou, na severu, jeden nebo dva vysloveně 'červené ostrovy', které se v poslední době prosazují víny zajímavých kvalit. Na jižní straně hraničí západní Weinviertel s Podunajím. Ve své nynější podobě je jednou z nejmladších vinařských oblastí Rakouska a vznikl teprve odtržením od oblastí Carnuntum na východě a spíše nevýznamného Traisentalu na jihozápadě. Od sprašových teras Kamptalu sahá až k výběžkům Vídeňského lesa před branami hlavního města. Největší část vinic se rozprostírá nalevo od Dunaje na svazích Wagramu, pouze u Klosterneuburgu a na severních svazích Kahlenbergu najdeme révu také na druhé straně Dunaje.

Připravují se zde převážně jednoduchá, ovocná, silná vína z Veltlínu zeleného nebo z odrůdy Müller Thurgau. Vedle toho zde najdeme v nevelkém množství Ryzlink, Vetlínské červené a Veltlínské červené rané, Modrý Portugal a Zweigelt.

Až do doby asi před deseti lety byl Carnuntum spojen s Podunajím. V mstech staré římské Garnizony, která byla dlouhou dobu před Vídní politickým a kulturním střediskem Rakouska, lépe řečeno tehdejší římské provincie Pannonia superior, je pouze asi 1000 hektarů osázeno révovými keři. Vinohrady na výběžcích pahorkatiny Thermenberge jsou zvláště vhodné pro výrobu silných bílých a červených vín. Kombinace vysokých sprašových vrstev, kamenitých usazenin Dunaje a někdy i hnědozemí vytváří ideální území pro červená vína. Mladí vinaři z Carnuntumu to dobře vědí a již několik let vzbuzují pozornost vynikajícími produkty. Značkové společenství Rubin Carnuntum jim vytváří publicitu. V posledních letech s úspěchem absolvovalo svůj křest dokonce i jedno mladé víno, Primus Carnuntum.

DÁRKOVÉ POUKAZY
novinka
Bojíš se, že netrefíš ten správný dárek? Věnuj dárkový poukaz od DECANTÉ.
28.11.2017
DÁRKOVÉ OBALY
novinka
Aby byl Váš vinný dárek dokonalý, je potřeba vybrat slušivý dárkový obal. V Decanté nabízíme luxusní papírové...
28.11.2017
Feudi Salentini
novinka
Feudi Salentini se nachází v Leporanu, jedné z nejkrásnějších oblastí Salenta.
20.11.2017