Stift
 
Stift

Winzerhof Stift se nachází v Rakousku ve vinařské oblasti Weinviertel.

 V okolí města Röschitz obdělává rodina Stift asi 8 ha vlastních terroirových vinic se zaměřením především
na odrůdu Veltlínské zelené (55 %) a Ryzlink rýnský (20 %). Hospodaří na nejlepších viničních tratích Galgenberg, Reipersberg a Mühlberg ležících na jihovýchodním svahu podhůří Manhartsberg. Pěstují ještě i Sauvignon Blanc, Chardonnay, Muškát žlutý, Modrý Portugal, Cabernet Sauvignon a Zweigelt. Díky  pozoruhodným geologickým podmínkám je zdejší klima přímo ideální pro pěstování zejména Veltlínského zeleného. Slunečné, teplé dny a chladné noci mocně extrahují cukry a sprašové podloží vínům dodává výraznou mineralitu. Röschitz je kotevní bod pro milovníky bílých vín a Vinařství Stift je jedním s předních výrobců i v rámci celého Weinviertel DAC. Jejich vína každoročně získávají ocenění jak v Rakousku, tak v zahraničí.

www.winzerhof-stift.com

Weinviertel

Weinviertel, největší a nejproduktivnější vinařská oblast v zemi, zaujmá celou severovýchodní část Dolních Rakous. Zde je obhospodařována přibližně jedna třetina celkové viniční plochy v Rakousku a jednotlivé vinařské obce, jako například Retz, dosahují samy podobného objemu výroby jako celé Wachau. Přesto měla tato oblast, pokud jde o kvalitu vín, po dlouhá desetiletí rozporuplnou pověst. Příčina nebyla v žádném případě v tom, že by oblasti chyběl potenciál, nýbrž v tom, že se zde vinaři - snad i v důsledku někdejší okrajové polohy v blízkosti 'železné opony' - příliš dlouho omezovali na to, že zásobovali velké vinné sklepy a sklepy sektů v zemi základními víny.

Weinviertel leží v hraniční oblasti panonské klimatické zóny, a proto se těší těm nejlepším podmnkám pro vinařství. Najdeme tady silné sprašové vrstvy, které jsou vhodné pro Veltlínské zelené, ale mapy půd zobrazují krom toho vápenaté a křemičité půdy, jíly, písky a formace z prahornin. Je tomu tak například ve Wachau, což má za následek, že také burgundské odrůdy, Tramín, a dokonce i ryzlinky v určitých polohách zdomácněly. Obě vinařská střediska této oblasti jsou v Retzu na západě a ve Falkensteinu na severovýchodě, v někdejších dobách se jednalo o dva samostatné regiony. Třebaže ve Weinviertelu převládá v zásadě bílé víno, existují přesto na hranici s Českou republikou, na severu, jeden nebo dva vysloveně 'červené ostrovy', které se v poslední době prosazují víny zajímavých kvalit. Na jižní straně hraničí západní Weinviertel s Podunajím. Ve své nynější podobě je jednou z nejmladších vinařských oblastí Rakouska a vznikl teprve odtržením od oblastí Carnuntum na východě a spíše nevýznamného Traisentalu na jihozápadě. Od sprašových teras Kamptalu sahá až k výběžkům Vídeňského lesa před branami hlavního města. Největší část vinic se rozprostírá nalevo od Dunaje na svazích Wagramu, pouze u Klosterneuburgu a na severních svazích Kahlenbergu najdeme révu také na druhé straně Dunaje.

Připravují se zde převážně jednoduchá, ovocná, silná vína z Veltlínu zeleného nebo z odrůdy Müller Thurgau. Vedle toho zde najdeme v nevelkém množství Ryzlink, Vetlínské červené a Veltlínské červené rané, Modrý Portugal a Zweigelt.

Až do doby asi před deseti lety byl Carnuntum spojen s Podunajím. V mstech staré římské Garnizony, která byla dlouhou dobu před Vídní politickým a kulturním střediskem Rakouska, lépe řečeno tehdejší římské provincie Pannonia superior, je pouze asi 1000 hektarů osázeno révovými keři. Vinohrady na výběžcích pahorkatiny Thermenberge jsou zvláště vhodné pro výrobu silných bílých a červených vín. Kombinace vysokých sprašových vrstev, kamenitých usazenin Dunaje a někdy i hnědozemí vytváří ideální území pro červená vína. Mladí vinaři z Carnuntumu to dobře vědí a již několik let vzbuzují pozornost vynikajícími produkty. Značkové společenství Rubin Carnuntum jim vytváří publicitu. V posledních letech s úspěchem absolvovalo svůj křest dokonce i jedno mladé víno, Primus Carnuntum.

BAZAR VÍN 11.5.2019
novinka
Nastupují nové ročníky a částečná obměna sortimentu si vyžaduje velkou jarní čistku ve skladu!
28.04.2019
Novinky z Německa
novinka
Německá vína jsou známa především díky odrůdě Riesling, která má pravděpodobně původ v povodí řeky Rýn....
28.03.2019
Vinařství Petr Kočařík
novinka
Vinař Petr Kočařík tvoří seriózní a sofistikovaná vína s velkým potenciálem zrání.
27.02.2019