Johann Donabaum
 
Johann Donabaum

Vinařství Johann Donabaum se nachází v Rakousku ve vinařské oblasti Wachau.

 Johann Donabaum
, jeden z nejtaletovanějších mladých vinařů Rakouska, získávající stále více respektu a ocenění. Rakouský tisk ho před časem nazval „kometou Wachau“ a toto označení bylo nedávno potvrzeno vysokým hodnocením jeho vín Riesling a Grüner Veltliner v časopise Wine Spectator.

Vinařství Johann Donabaum obhospodařuje relativně malé cca 6,5 hektarové rodinné vinohrady v okolí města Spitz v oblasti Wachau. Jeho rodinné vinice se rozprostírají jak na strmých svazích, tak na typických terasách. Chladné podnebí tohoto koutu Wachau umožňuje produkovat vína výrazně jemná s dlouhým závěrem, vyvážené svěžími kyselinkami. Delikátnost vín Vinařství Johann Donabaum pak zdůrazňuje rozdíl v mineralitě jednotlivých vinic – sám říká, že každé vinici chce nechat malovat obraz místa, kde vyrůstá.

Johann Donabaum je přesvědčen, že tradiční znalosti v kombinaci s moderním způsobem myšlení je klíčem k nejkvalitnějšímu vínu. Vrací se k vinifikaci vína Smaragd ve velkých dřevěných sudech nebo používá kvasinky pocházející z vlastních vinic s cílem zvýšit komplexitu a trvanlivost vín.  Zvyšuje pěstování hroznů Neuburského se záměrem rozšíření produkce a zvýšení vývozu z 15% na 30%.

Historie domu, ve kterém se nachází Vinařství Johann Donabaum sahá až do 16. století, kdy sloužil jako kovářská dílna. O několik století později začal pradědeček Johann Donabaum podnikat v zemědělství a vinohradnictví. V roce 1960 se otec Johann soustředil především na víno a burčák. V roce 1996 se Donabaumovi rozhodli zaměřit výhradně na prodej vína, i když burčák je stále sezónně v prodeji také.

www.weingut-donabaum.at

Wachau

Wachau je rakouskou oblastí, kde vládne Ryzlink, jehož původ nejeden Rakušan s oblibou lokalizuje právě sem. Vedle toho však zde vzhledem k rozmanitosti půd existuje ještě mnohotvárná paleta odrůd. Kromě Ryzlinku jmenujme především Veltlínské zelené, které v jiných oblastech jen málokdy dokáže rozvinout podobné bohatství a plnost vůně a chuti. Avšak také Sauvignon Blanc nebo Chardonnay, které se vinaři z Wachau ve snaze o originalitu neúspěšně pokusili přejmenovat na Feinburgunder, zde nacházejí optimální polohu k vyjádření všech svých nuancí.

Jak moc jim záleží na individualitě, dokázali světu vinaři z Wachau již v polovině 80. let 20. století, kdy se rozhodli vytvořit sdružení Vinea Wachau Nobilis Districtus, které se časem stalo velmi uznávaným. Pod tímto označením definovali a pojmenovali své zcela vlastní jakostní stupně a vybojovali si právo uvádět je jako jméno dokonce i oficiálně. Od té doby byste ve Wachau marně sháněli kabinetní vna, pozdní sběry a výběry, místo nich se zde pije Steinfeder, Federspiel a Smaragd.

DÁRKOVÉ POUKAZY
novinka
Bojíš se, že netrefíš ten správný dárek? Věnuj dárkový poukaz od DECANTÉ.
28.11.2017
DÁRKOVÉ OBALY
novinka
Aby byl Váš vinný dárek dokonalý, je potřeba vybrat slušivý dárkový obal. V Decanté nabízíme luxusní papírové...
28.11.2017
Feudi Salentini
novinka
Feudi Salentini se nachází v Leporanu, jedné z nejkrásnějších oblastí Salenta.
20.11.2017