Johann Donabaum
 
Johann Donabaum

Vinařství Johann Donabaum se nachází v Rakousku ve vinařské oblasti Wachau.

 Johann Donabaum
, jeden z nejtaletovanějších mladých vinařů Rakouska, získávající stále více respektu a ocenění. Rakouský tisk ho před časem nazval „kometou Wachau“ a toto označení bylo nedávno potvrzeno vysokým hodnocením jeho vín Riesling a Grüner Veltliner v časopise Wine Spectator.

Vinařství Johann Donabaum obhospodařuje relativně malé cca 6,5 hektarové rodinné vinohrady v okolí města Spitz v oblasti Wachau. Jeho rodinné vinice se rozprostírají jak na strmých svazích, tak na typických terasách. Chladné podnebí tohoto koutu Wachau umožňuje produkovat vína výrazně jemná s dlouhým závěrem, vyvážené svěžími kyselinkami. Delikátnost vín Vinařství Johann Donabaum pak zdůrazňuje rozdíl v mineralitě jednotlivých vinic – sám říká, že každé vinici chce nechat malovat obraz místa, kde vyrůstá.

Johann Donabaum je přesvědčen, že tradiční znalosti v kombinaci s moderním způsobem myšlení je klíčem k nejkvalitnějšímu vínu. Vrací se k vinifikaci vína Smaragd ve velkých dřevěných sudech nebo používá kvasinky pocházející z vlastních vinic s cílem zvýšit komplexitu a trvanlivost vín.  Zvyšuje pěstování hroznů Neuburského se záměrem rozšíření produkce a zvýšení vývozu z 15% na 30%.

Historie domu, ve kterém se nachází Vinařství Johann Donabaum sahá až do 16. století, kdy sloužil jako kovářská dílna. O několik století později začal pradědeček Johann Donabaum podnikat v zemědělství a vinohradnictví. V roce 1960 se otec Johann soustředil především na víno a burčák. V roce 1996 se Donabaumovi rozhodli zaměřit výhradně na prodej vína, i když burčák je stále sezónně v prodeji také.

www.weingut-donabaum.at

Wachau

Wachau je rakouskou oblastí, kde vládne Ryzlink, jehož původ nejeden Rakušan s oblibou lokalizuje právě sem. Vedle toho však zde vzhledem k rozmanitosti půd existuje ještě mnohotvárná paleta odrůd. Kromě Ryzlinku jmenujme především Veltlínské zelené, které v jiných oblastech jen málokdy dokáže rozvinout podobné bohatství a plnost vůně a chuti. Avšak také Sauvignon Blanc nebo Chardonnay, které se vinaři z Wachau ve snaze o originalitu neúspěšně pokusili přejmenovat na Feinburgunder, zde nacházejí optimální polohu k vyjádření všech svých nuancí.

Jak moc jim záleží na individualitě, dokázali světu vinaři z Wachau již v polovině 80. let 20. století, kdy se rozhodli vytvořit sdružení Vinea Wachau Nobilis Districtus, které se časem stalo velmi uznávaným. Pod tímto označením definovali a pojmenovali své zcela vlastní jakostní stupně a vybojovali si právo uvádět je jako jméno dokonce i oficiálně. Od té doby byste ve Wachau marně sháněli kabinetní vna, pozdní sběry a výběry, místo nich se zde pije Steinfeder, Federspiel a Smaragd.

BAZAR VÍN 11.5.2019
novinka
Nastupují nové ročníky a částečná obměna sortimentu si vyžaduje velkou jarní čistku ve skladu!
28.04.2019
Novinky z Německa
novinka
Německá vína jsou známa především díky odrůdě Riesling, která má pravděpodobně původ v povodí řeky Rýn....
28.03.2019
Vinařství Petr Kočařík
novinka
Vinař Petr Kočařík tvoří seriózní a sofistikovaná vína s velkým potenciálem zrání.
27.02.2019