Vinné sklepy Kutná Hora
 
Vinné sklepy Kutná Hora

Vinné sklepy Kutná Hora se nacházejí ve vinařské oblasti Čechy, podoblast mělnická.

Společnost Vinné sklepy Kutná Hora, s.r.o. založil v roce 2002 pan Stanislav Rudolfský. Se synem Lukášem a dcerou Stanislavou si dali úkolem obnovit zašlou slávu a dlouholetou tradici pěstování révy vinné na Kutnohorsku. Vždyť první písemná zmínka o vinařství na Kutnohorsku se nachází v Kosmově kronice z roku 1101 ve spise o Malíně. Je jednou z prvních písemných zmínek o vinařství ve střední Evropě vůbec. Na Kutnohorsku se vinaření věnovali především církevní řády, např. Cisterciáci, kteří se zde usadili roku 1142 a začali pěstovat mj. i odrůdu Rulandské modré, které se zde i po staletí daří.

Dnes se v Kutné Hoře a okolí pěstuje révu na 54 ha vinohradů na obnovených původních historických tratích. Navštívit můžete např. vinici U Všech svatých, Pod Barborou, Nad Kapličkou, Na Borku, Na Příčce nebo Jezuitskou. Vína z této oblasti vynikají svou mineralitou a kořenitostí, která pramení z podloží bohatého na minerální složky. Hlavními odrůdami jsou Rulandské modré, Tramín červený, Svatovavřinecké, Rulandské šedé. Krom vinohradů hospodaří Vinné sklepy Kutná Hora na 30 ha pastvin, kde májí početné stádo ovcí, 14 ha orné půdy pro pěstování základních obilovin, 2 ha zeleninového pole a 6 ha sadů. Cílem je být uceleným celkem nezávislým na vnějších vlivech, statkem, který uživí své zaměstnance, prodá přebytky a ve své činnosti napomáhá celku.

Révu a další produkty pěstují v optimálním množství tak, aby nepoškozovali životní prostředí. Cestou ke zdravé úrodě je zvyšování přirozené vitality půdy, pestrá flóra a fauna, přirozené zatravnění a zachování remízků, nikoliv používání moderních chemických postřiků. Nezastupitelnou roli hraje vlastní kompost a hnůj. Statek je celý certifikován BIO a má jako jediné vinařství v České republice prestižní certifikát biodynamického zemědělství DEMETER. Statek je živý organismus, který podléhá i nemateriálním vlivům, a které moudrý zemědělec může využívat ve svůj prospěch. Pracovní operace se provádí v závislosti na fázích měsíce, používají se biodynamické preparáty, roháček, křemenáček, kompostové preparáty, extrakty z bylin, kopřiva, přeslička, šalvěj. Dále se vzdělávají, navštěvují kolegy vinaře a zemědělce a čím více poznávají, tím více obdivují moudrost našich předků, kteří si vystačili s málem, ale hlavně jim nikdy nechyběl zdravý rozum. Při vědomí velikého díla Stvoření, by rádi pokračovali v jimi započaté cestě.

www.vinokutnahora.cz

  • Mělnická vinařská podoblast

Leží ve vinařské oblasti Čechy a je tvořena částmi okresů Mělník, Litoměřice, Mladá Boleslav, Kutná Hora, Kolín, Chrudim, Trutnov, Náchod, Beroun, Rakovník, Rokycany, Kladno, Praha-východ a částí území hlavního města Prahy. Skládá se z 42 vinařských obcí.

Mělnická vinařská podoblast se nachází na soutoku Labe a Vltavy a patří sem vinice Mělnicka, Roudnicka, Prahy i Čáslavska, ležící většinou na lehkých půdách s vápenitým podložím nebo na štěrkopískových náplavech. Vinice jsou proti studeným severním větrům chráněny masivem Českého středohoří. Geologie vinic vinařské podoblasti je přirozeně pestrá. Mělnické půdy obsahují prvohorní usazeniny, břidlice, buližníky a červené jíly, které jsou překryty druhohorními usazeninami, různými pískovci, opukou, vápenitými slíny a jíly. V třetihorách krajinu formovaly poklesy vrstev, eroze a dokonce i sopečná činnost, která po sobě zanechala například vrch Chloumek. Ve vinohradech převládají lehčí hlinité a písčité půdy s obsahem vápna vhodné pro pěstování modrých odrůd. Geologické podloží Prahy tvoří z valné části křídové usazeniny pokryté spraší. Karštejnské hrozny dozrávají na terasovitých vinicích s vápenitou půdou, zatímco nejvýchodnější vinice na Kuksu má podloží opukové.

Mělnická podoblast má slavnou a bohatou vinařskou historii, která je úzce spjata se zákony na podporu vinohradnictví a vinařství císaře Karla IV. i s působením burgundských vinařských rodin, od nichž se domácí obyvatelstvo učilo pěstovat révu po burgundském způsobu. Zejména v 15. a 16. století proslula mělnická červená vína lahodností a hojně se vozila na pražský trh. Teprve v 19. stol. se ve zdejších vinicích objevil Ryzlink rýnský a z modrých odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Na těžkých, jílovitých půdách tu bývala vždy znamenitá vína ze Sylvánského zeleného. V Praze se dochovalo několik vinic v tradičních polohách v Troji, jižně od Prahy v Karlštejně, kde je výzkumná vinařská stanice, která se zabývá uchováním a studiem genofondu révy vinné.

Dnes tvoří většinu ploch vinic této podoblasti odrůdy Müller Thurgau a Ryzlink rýnský, z modrých Rulandské modré a Svatovavřinecké.

BAZAR VÍN 20.06.2020
novinka
Sobota 20.6. od 9 do 15 hod. jsme pro Vás nachystali tradiční VINNÝ BAZAR aneb DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ.
03.06.2020
The Wine Must Go On
novinka
Již tento pátek 15.5. odpoledne 14. – 18.00 h zveme do Decanté, kde na vás bude čekat 12 bílých vín. Akce prob...
12.05.2020
OTEVŘENO...
novinka
Věříme že s dobrým vínem se vše zvládá lépe a celá situace se co nejdříve vrátí do běžných kolejí....
21.03.2020