Krásná Hora, Starý Poddvorov
 
Krásná Hora, Starý Poddvorov

Vinařství Krásná Hora se nachází ve vinařské oblasti Morava, podoblast slovácká.

Vinařství Krásná hora
je nejmenší možné vinařství, které dokáže uživit jednu rodinu a to jenom tehdy, když se všichni členové podílejí na jeho chodu. Přístup Vinařství Krásná Hora k vinohradům je stejný jako k dětem, milujeme je, ale snažíme se být důslední a děláme všechno proto, aby z nich vyrostlo jen to nejlepší.

Vinařství Krásná Hora je projektováno jako energeticky úsporné s použitím moderních izolačních materiálů, orientací vůči světovým stranám a regulací teploty s využitím tepelného čerpadla, současně splňuje potřeby vinařského provozu a zapadá do okolní vesnické zástavby. Výjimečný talent a mravenčí práce architekta Tomáše Havlíčka, citlivě zasadila budovu Vinařství Krásná Hora do okolní zástavby a stoprocentně využila omezený rozsah pozemků pro výstavbu. Součástí vinařství je nejenom zajímavě řešená tanková hala, ale taky sklad láhví, krytý příjem hroznů, prodejna vín propojená s původním starým sklepem a degustační místnost s krbem a terasou. K vinařství patří taky pravděpodobně nejstarší viniční búda ve Starém Poddvorově, která je po památkově provedené rekonstrukci vhodná k sušení hroznů slámových vín a k uložení láhví pro delší zrání. Uchováním původní viniční búdy navazuje Vinařství Krásná Hora na tradici pěstování hroznů a výroby vína ve Starém Poddvorově a trati Krásná hora, která trvá už po staletí.

Vinařství Krásná Hora hospodaří na 5 ha vinic v bio režimu. Místo použití umělých hnojiv jsou raději vysazovány byliny a ošetřuje se postřiky na přírodní bázi. Hrozny jsou sbírány ručně do malých otevřených bedýnek a jejich cesta k vinařství je vždy co nejkratší. Cílem není úroda co největší, ale co nejzdravější, proto po žádném z našich keřů se nechce víc než 1 kg zdravých hroznů. Při výrobě vína jsou používány jak moderní nerezové tanky s regulací teploty, tak i tradiční 228 litrové sudy z dubového dřeva, pneumatický lis a dubový vinifikátor pro kvašení červených vín. Každé víno vyžaduje individuální přístup při zpracování, proto se volí vždy optimální technologie, někdy moderní s přísnou regulací teploty a někdy naopak ultratradiční bez filtrace s dlouhým ležením na kvasničních kalech v dřevěných sudech.

Všechna červená vína a čím dál větší podíl bílých vín zraje v dubových sudech a často i na jemných kvasničných kalech. Cílem Vinařství Krásná Hora jsou suchá vína z ekologicky pěstovaných hroznů v nejvyšší možné kvalitě. Taková vína nejlépe dokážou vystihnout charakter viniční trati Krásná hora, která dává vinařství nejen hrozny, ale i jméno.

První vinice v trati Krásná hora byly založeny francouzským mnišským řádem cisterciáků ve 13. století. Možná proto jsou zde pěstovány tradiční francouzské odrůdy – Pinot blanc, Pinot gris, Chardonnay, Sauvignon blanc, Pinot noir, Merlot, které do jiho-jihozápadní trati s mírným sklonem a sprašovým podložím nejvíce patří.

www.krasnahora.com

  • Slovácká vinařská podoblast 

Je tvořena částmi okresů Hodonín, Uherské Hradiště, Břeclav, Zlín a Kroměříž. Zahrnuje 117 vinařských obcí. 

Vinařská podoblast slovácká je nejrozsáhlejší a také nejpestřejší z našich vinařských podoblastí, zahrnuje nejvýchodnější a nejsevernější území jižní Moravy a díky tomu má velmi různorodé přírodní podmínky. Na jihu u Břeclavi se dotýká hranic s Rakouskem i Slovenskem. Vinohrady jsou vysázeny jak v údolí řeky Moravy, tak i ve velmi členité a skoro zapomenuté kopcovité krajině Bílých Karpat, ale také na jižních svazích Chřibů a Ždánického lesa. Vůbec nejsevernější moravské vinice, pak najdete v okolí Uherského Hradiště, které také do této oblasti patří. Svébytný charakter severovýchodní části ovlivňují právě Bílé Karpaty, díky nimž zde panují vyrazně odlišné půdní a mikroklimatické podmínky, než jaké běžně najdeme na jižní Moravě. Zatímco místní půdy, jejichž podloží tvoří vápencové usazeniny, vrstvy pískovců a jílovců, jsou těžší, na teplejším jihu v údolí řek Moravy a Kyjovky převládají půdy lehčí. Stejně pestrá, jako jsou přírodní a geologické podmínky této podoblasti, je i nabídka odrůd, které se zde pěstují a v konečném důsledku samozřejmě i slováckých vín. Daří se tu Ryzlinku rýnskému, Rulandskému bílému i šedému, Mülleru Thurgau a Muškátu moravskému. Právě tato dnes známá a populární odrůda ze Slovácké vinařské podoblasti pochází. Byla totiž vyšlechtěna ve Šlechtitelské stanici vinařské v Polešovicích. Ještě jedna dnes již dobře známá typická moravská odrůda ze Slovácka pochází. Je to Cabernet Moravia, který byl vyšlechtěn v obci Moravská Nová Ves panem Lubomírem Glosem. Z dalších modrých odrůd se ve Slovácké podoblasti pěstuje zejména Frankovka a Zweigeltrebe.

Jižní část této podoblasti patří k historicky nejzajímavější a začala se psát v době, kdy římské legie budovaly své posádky v Panonii. Byly zde nalezeny nejstarší stopy křesťanství na Moravě, spojené s Velkomoravskou říší. Ještě dnes můžeme obdivovat pozůstatky nejstarších křesťanských kostelů v Mikulčicích, v okolí Uherského Hradiště a v Modré u Velehradu, kde bylo neodmyslitelnou součástí náboženských obřadů právě víno. Historické zmínky o vinařství v této podoblasti najdeme i v mnoha středověkých listinách. Například v dokladech kláštera na Hradisku u Olomouce se v části o dodavatelích vína právě píše i o vinařích z Bzence. A kvalita bzeneckého vína neunikla ani papežům. Historicky doloženou zmínku o zdejším víně lze najít třeba v listině papeže Řehoře IX. z roku 1231. Již na přelomu 13. a 14. století se například víno z Blatnice pilo i v Praze. A v 17. století zde vlastnil vinici Jan Amos Komenský. Vinohradnictví a vinařství se přirozeně věnovala také šlechta. Mezi nejznámější patří pánové ze Žerotína a na Hodonínsku pánové z Lipé.

Současnost vinařství na Slovácku je ve znamení jak několika významných a úspěšných větších vinařství, tak především stovek malých soukromých vinařství  tradičních sklípků. Pravděpodobně nikde jinde nenarazíte na tak úzké spojení vinařských tradic s lidovou tvořivostí a folklorem. Z hlediska vinařské turistiky je to oblast krásná a romantická, ale i trochu neprobádaná. Nenabízí okázalou historickou krásu měst, ale významná vinařská centra jako Uherské Hradiště, Bzenec se zdejším zámkem a tradicí Bzenecké lipky, Kyjov či Břeclav, největší město Slovácka, malebné tradiční Podluží s údolím řeky Moravy a hlavně celou řadu menších městeček a vinařských obcí. Mezi ně patří Mutěnice s Výzkumnou vinařskou stanicí, Mařatice, historická Strážnice, Čejč, Dubňany, Archlebov, Žarošice či Blatnice pod Svatým Antonínkem, kde vzniklo známkové víno Blatnický roháč spojením vín odrůd Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Sylvánské zelené. Nejznámější a naší vůbec první vesnickou památkovou rezervací je sklepní areál Plže u Petrova. V nedaleké Strážnici a Vlčnově, proslulém svou Jízdou králů, najdeme skanzeny vinařských staveb.

 

BAZAR VÍN 11.5.2019
novinka
Nastupují nové ročníky a částečná obměna sortimentu si vyžaduje velkou jarní čistku ve skladu!
28.04.2019
Novinky z Německa
novinka
Německá vína jsou známa především díky odrůdě Riesling, která má pravděpodobně původ v povodí řeky Rýn....
28.03.2019
Vinařství Petr Kočařík
novinka
Vinař Petr Kočařík tvoří seriózní a sofistikovaná vína s velkým potenciálem zrání.
27.02.2019