Kraus, Mělník
 
Kraus, Mělník

Mělnické vinařství Kraus se nachází ve vinařské oblasti Čechy, podoblast mělnická.

Prvopočátky dnešního vinařství spadají do roku 1994, kdy doc. Ing. Vilém Kraus, CSc. osázel první plochy révou vinnou a posléze založil Vinařský Dům Bacchus, který se dodnes věnuje produkci sazenic moštových i stolních odrůd révy vinné. Jeho syn Vilém Kraus nejmladší navázal na rodinnou tradici založením firmy Mělnické vinařství Kraus v roce 2004 po návratu z vinařských studií v Německu, která ukončil v roce 2001 jako technik pro vinohradnictví a sklepní hospodářství se státní zkouškou. Vilém navazuje také na práci svého děda, prof. Ing. Viléma Krause, CSc., propagátora českého a moravského vinařství, který proslul mimo jiné šlechtěním nových odrůd révy vinné.

Rodinné vinařství Kraus vyrábí vína regionálního charakteru za použití moderních technologií. Do dnešní doby se celý provoz zmodernizoval, byla postavena nová tanková hala s nerezovými tanky pro výrobu bílých vín, dubovými sudy pro vína červená a několik francouzských sudů barrique. Moderní, šetrné technologie, které vinařství používá, napomáhají vytvářet kvalitní, plná a extraktivní vína. Postupně se produkce rozšířila o lahvovaná vína, která si již dobyla svoje místo na trhu a jsou kladně hodnocena zákazníky i odbornou veřejností.

K tvorbě bílých vín slouží především odrůda Hibernal, Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a Kerner. Výsledkem jsou vína moderního svěžího typu s důrazem na využití primárních aromatických látek s možností uložení do archivu na dobu dvou až tří let od uvedení do prodeje. Červená vína zrají převážně v dřevěných sudech a část produkce také v dubových sudech barrique. Do prodeje se dostávají až ve fázi druhé lahvové zralosti s ohledem na odrůdu a svou mohutnost, mohou být uložena ke zrání až šest let od uvedení do prodeje. Z modrých odrůd je v sortimentu Rulandské modré, Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Dornfelder. Zajímavostí v produkci vysoce jakostních vín je cuveé 'Enotrion', složené ze tří burgundských odrůd, 60% Rulandského bílého, 25% Rulandského šedého a 15% Chardonnay, a kdysi tradiční mělnický klaret 'Labín'.

www.vinarstvi-kraus.cz

  • Mělnická vinařská podoblast

Leží ve vinařské oblasti Čechy a je tvořena částmi okresů Mělník, Litoměřice, Mladá Boleslav, Kutná Hora, Kolín, Chrudim, Trutnov, Náchod, Beroun, Rakovník, Rokycany, Kladno, Praha-východ a částí území hlavního města Prahy. Skládá se z 42 vinařských obcí.

Mělnická vinařská podoblast se nachází na soutoku Labe a Vltavy a patří sem vinice Mělnicka, Roudnicka, Prahy i Čáslavska, ležící většinou na lehkých půdách s vápenitým podložím nebo na štěrkopískových náplavech. Vinice jsou proti studeným severním větrům chráněny masivem Českého středohoří. Geologie vinic vinařské podoblasti je přirozeně pestrá. Mělnické půdy obsahují prvohorní usazeniny, břidlice, buližníky a červené jíly, které jsou překryty druhohorními usazeninami, různými pískovci, opukou, vápenitými slíny a jíly. V třetihorách krajinu formovaly poklesy vrstev, eroze a dokonce i sopečná činnost, která po sobě zanechala například vrch Chloumek. Ve vinohradech převládají lehčí hlinité a písčité půdy s obsahem vápna vhodné pro pěstování modrých odrůd. Geologické podloží Prahy tvoří z valné části křídové usazeniny pokryté spraší. Karštejnské hrozny dozrávají na terasovitých vinicích s vápenitou půdou, zatímco nejvýchodnější vinice na Kuksu má podloží opukové.

Mělnická podoblast má slavnou a bohatou vinařskou historii, která je úzce spjata se zákony na podporu vinohradnictví a vinařství císaře Karla IV. i s působením burgundských vinařských rodin, od nichž se domácí obyvatelstvo učilo pěstovat révu po burgundském způsobu. Zejména v 15. a 16. století proslula mělnická červená vína lahodností a hojně se vozila na pražský trh. Teprve v 19. stol. se ve zdejších vinicích objevil Ryzlink rýnský a z modrých odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Na těžkých, jílovitých půdách tu bývala vždy znamenitá vína ze Sylvánského zeleného. V Praze se dochovalo několik vinic v tradičních polohách v Troji, jižně od Prahy v Karlštejně, kde je výzkumná vinařská stanice, která se zabývá uchováním a studiem genofondu révy vinné.

Dnes tvoří většinu ploch vinic této podoblasti odrůdy Müller Thurgau a Ryzlink rýnský, z modrých Rulandské modré a Svatovavřinecké.

SVATOMARTINSKÁ, MLADÁ VÍNA A BEAUJOLAIS 2020
novinka
I letos jsme si pro Vás v DECANTÉ připravili nabídku SVATOMARTINSKÝCH, MLADÝCH VÍN A BEAUJOLAIS NOUVEAU. ...
29.09.2020
BAZAR VÍN 20.06.2020
novinka
Sobota 20.6. od 9 do 15 hod. jsme pro Vás nachystali tradiční VINNÝ BAZAR aneb DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ.
03.06.2020
The Wine Must Go On
novinka
Již tento pátek 15.5. odpoledne 14. – 18.00 h zveme do Decanté, kde na vás bude čekat 12 bílých vín. Akce prob...
12.05.2020